Haber

Bursa’da çöplükte bulunan çocuk Antalya’da devletin şefkatli kucağında büyüyor

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayıp Özkan, Bursa’da çöplükte bakımsız halde bulunan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alınan 10 yaşındaki ÇMA’yı Antalya’daki sevgi evinde ziyaret etti. .

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre ziyarette CMA ile sohbet eden Özkan, çocuğu çok güzel gördüğünü ifade etti.

Çocuğun devletin kanatları altında düzgün bir şekilde geliştiğini belirten Özkan, “Eğitimine başladı, kaldığı evde arkadaşlarıyla birlikte devletin sağladığı imkanlarla hayatına devam ediyor. 17 kiloydu. hastanemize geldi.Şu anda 31 kilo.Sağlığı ve keyfi yerinde.Devam ediyor.” sözlerini kullandı.

Özkan, birinci sınıfa giden CMA’nın kitap okumayı ve satranç oynamayı çok sevdiğini kaydetti.

Ziyareti sırasında çocukla satranç oynadıklarını anlatan Özkan, şunları söyledi:

“Arkadaşlarıyla ilişkileri çok iyi. Arkadaşlarıyla kitap okuyor, çizgi film izliyor, futbol oynuyor, satranç oynuyor. Kendini çok iyi geliştiriyor. Ders çalışıyor. Başta Bakanlık yetkilileri olmak üzere hocalarına ve arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Hayatına emeği geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Doktoru.”

Evdeki diğer çocuklarla da sohbet eden Özkan, onları üniversitede misafir etmek istediklerini belirtti.

Devlet nezaretindeki çocukların tüm ihtiyaçlarının karşılandığını ancak aile içinde sevgiye ihtiyaçları olduğunu belirten Özkan, çocukların aile ortamında büyüyebilmesi için koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Özkan, istekleri doğrultusunda aileleri davet etti.

Rektör Özkan’a ziyaretinde Aile ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Halil Atik ile Antalya Çocuk Evleri Sitesi yöneticileri ve öğretmenleri eşlik etti.

Etkinlik

24 Temmuz 2022’de teyzesinin kapısı kilitli bir odada çöplerin ortasında baygın halde yatan CMA’nın Bursa’da Nilüfer Belediyesi polis ekipleri tarafından 24 Temmuz 2022’de basına yansıdı. Annesi YA’nın (48) yaşadığı Antalya’ya getirilen çocuk, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gözaltına alındı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan çocuk, aşk evine yerleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu